2. SUBREGIONÁL 2020 # OM7ANT

V predvečer závodu som začal premýšľať o účasti. Predpoveď počasia nebola práve priaznivá, avšak pri podrobnejšom prieskume sa ukázalo, že by to v sobotu poobede/podvečer nemuselo byť na viacerých lokalitách až také zlé - žiadne zrážky a ustupujúca oblačnosť, to stojí za pokus.

Zvolil som neprebádanú kótu na Orave, nedaleko hraníc s Poľskom – hovorím si, že sa skúsim zamerať na SP a (netradične) juhovýchodné OM stanice. Zbalil som teda equipment a vyrazil na Oravu. Ešte pred príchodom na QTH som už, hľadiac na oblohu, začal tušiť, že predpoveď našim meteorológom opäť raz nevyjde. To ale, ako som zistil po príchode, nebol ten najväčší problém. Na mieste bolo totiž ľudí ako na Václavskom námestí - výletníci (schválne nepíšem turisti, kedže sa tam dá dostať autom), moto/štvor-kolkári, lesníci a najmä "sociálny výkvet" dnešnej mládeže. Posunúť sa o 100-200 metrov ďalej do krajiny by síce problém s najväcšou pravdepodobnosťou vyriešilo - s mojím vysielacím vozom (VW Golf VI) však terénna jazda neprichádzala do úvahy. Fotografiu som síce nespravil, no bola to lesná cesta vhodná prinajmenšom pre expedičnú Ladu 4x4. Poobzeral som sa teda po okolí, "užil" trochu oravského vzduchu a znechutený sa pobral naspäť do sídla klubu, kde sme sa v rámci diskusie dohodli na náhradnom výjazde na druhý deň.

Človek mieni, pán Boh mení - raz darmo, nie je to len fráza. Zobudil som sa do upršaného martinského rána. Situácia sa výraznejšie nezlepšovala ani s pribúdajúcim časom a všetko nasvedčovalo tomu, že z tohtoročného 2nd subregionálu nebude, aspoň čo sa mojej účasti týka, nič. Krátko pred obedom som však uzrel presvitajúce svetlo spomedzi mrakov a hľadiac na Martinské hole som sa rozhodol, že to práve z nich vyskúšam - aj keď bolo zrejmé, že viac ako 3 hodiny už nestihnem povysielať. Zobral som najnutnejší equipment a vyrazil hore. Cesta bola, navzdory obávam kolegov, až do lyžiarskeho strediska bezproblémová. Mal som ambície dostať sa až k vysielaču na Krížavu - žiaľ, približne v polke cesty medzi chatami a Krížavou bol na ceste asi 10 metrový úsek čerstvo napadaného snehu, cez ktorý som sa s mojím Golfom na letných pneumatikách a bez možnosti rozbehu (značne zničená cesta - kto pozná, vie o čom vravím) nedostal. Vrátil som sa teda do strediska a hľadal vhodné miesto na vysielanie. Žiadne s možnostou núdzového upevnenia smerovky som však nenašiel a tak, aj vzhľadom na prebiehajúcu snehovú víchricu, som "zaparkoval" vedľa hlavného lyžiarskeho svahu s vedomím, že pôjdem len z malej magnetky na streche auta a desaťprvková Yagi smerovka (Diamond A144S10) zostane nevyužitá v kufri.


Vysielací voz

Počasie

Tak sa aj stalo, pozapájal som TRX a začal vysielať. Na moje prekvapenie to išlo vcelku pekne - všetci mi dávali luxusné reporty, že mám veľmi pekný signál. Pri počasí, aké zúrilo vonku a teplote okolo nuly to aspoň pomyselne zahrialo pri srdci. Po pár úvodných regionálnych (OM6) spojeniach som započul HA6W - a spojenie, zrkadlovo 59, bolo v denníku. Potešilo aj spojenie so Števom OM7KW, ktorý bol spoločne s Cyrom Zvolen na kóte Čerťaž a bol som ich posledným spojením pred ich útekom pred nepriazňou počasia. Spočiatku ma síce nebral, ale po troche úsilia na oboch stranách sa nám spojenie podarilo úspešne urobiť. Ku koncu závodu som spravil aj stanicu OL1B, ktorá ma predtým nepobrala. Za tie plus-mínus tri hodiny som spravil čo sa dalo - všetci avizovali veľmi zlé (čo sa šírenia týka) podmienky (ošiaľ okolo COVID-19 k tomu tiež určite neprispel), no ja sa nesťažujem. Ako by som aj s tou mojou magnetkou na streche mohol, však - pri pohľade na mapu spojení každý pochopí. V rámci možností si teda myslím, že slušný výsledok.


Mapa spojení

Call: OM7ANT
QTH: Martinské hole - chaty
Loc: JN99KC
ASL: 1260 m.n.m.
TRX: Yaesu FT-857D
Ant: 2m/70cm dual-band retro mini magnetka
PWR: 25W
QSOs: 32
Pts: 1829
ODX: HA6W - KN08OB – 208km

Miro OM7ANT alias Webo Banská Bystrica

Copyright © 2021 Rádioklub Horec - Dnes je nedeľa 28. novembra 2021 - Ste návštevník stránky